Rustykalny znaczy przytulny – 3 pomysły na sypialnię w stylu rustykalnym

Współczesne trendy wnętrzarskie są bardzo rozbudowane i czerpią z wielu różnych nurtów. Można wprowadzać do domów i mieszkań nutę nowoczesności lub postawić na jeden ze stylów klasycznych. Do najbardziej popularnych należy wciąż styl rustykalny. Idealnie sprawdza się wszędzie tam, gdzie pragniemy wprowadzić nieco ciepła i przytulności. Z tego też powodu często bywa wykorzystywany jako główny nurt aranżacyjny w sypialniach. Jak go wprowadzić do tej najbardziej prywatnej przestrzeni? Poniżej podajemy trzy pomysły na styl rustykalny w sypialni.

Postaw na „swoiskie” materiały

Choć styl rustykalny powstał za oceanem, w naszych warunkach najczęściej odwołuje się do tradycyjnych wnętrz chat oraz dworków ziemiańskich. W ich wyposażeniu szczególne miejsce zajmowały drewniane sprzęty – meble, przedmioty użytkowe oraz dekoracje.

W sypialni rustykalnej powinny zatem pojawiać się elementy drewniane, z widoczną strukturą tego materiału i jego naturalną barwą. Może to być łóżko dębowe lub piękna skrzynia w dawnym stylu, do której włożymy wszystkie nasze skarby. Niekiedy jeden mebel jest w stanie zbudować cały nastrój pomieszczenia.

Kwiatowe pola w sypialni

Bez względu na region, w stylu rustykalnym pojawiają się zawsze motywy kwiatowe. Najczęściej są wykorzystywane w tekstyliach. Odnajdujemy je na zasłonach lub obrusach. Bardziej odważni mogą postawić na kwiecistą tapetę na jednej ze ścian. Świetnym pomysłem jest również wstawienie tapicerowanych mebli – na przykład sofy z pięknym i bogatym deseniem w polne chabry. Jeśli szukamy bardziej uniwersalnych rozwiązań, warto znaleźć ozdobne poduszki, na których w zależności od nastroju będą pojawiać się inne motywy.

Praktyczna ozdoba wnętrza – ceramika

W każdej przestrzeni, również sypialni, ostateczny wyraz aranżacji zależy od dodatków. W stylu rustykalnym często pojawiają się elementy ceramiczne – może to być klasyczna porcelana, wielobarwny fajans lub kamionka o wyrazistej barwie gliny. Dzięki wazonom, flakonikom i doniczkom jesteśmy w stanie zbudować niepowtarzalne wnętrze, do którego zawsze będzie się chciało wracać.

***

Styl rustykalny można z powodzeniem stosować nawet w wielkomiejskich mieszkaniach i apartamentach. Pozwala na stworzenie oazy spokoju, domowego ciepła i przytulności, w której bez trudu będzie można zebrać siły po długim dniu pracy.

You may also like...