Czym są wiązary dachowe

Jeżeli decydujemy się na budowę domu i mamy już praktycznie cały projekt, to musimy zastanowić się nad konstrukcją dachu, ponieważ to bardzo ważny element budowy naszego lokum. Jego podstawą są wiązary dachowe. To właśnie one podtrzymują konstrukcję dachu, zarówno ciężar, jak i wszystko, co się na nim znajduje. Metoda ta jest już bardzo popularna w zachodniej i środkowej Europie, a i w Polsce staje się coraz częstszym rozwiązaniem.

Dlaczego są takie ważne?

Wiązary dachowe są bardzo ważnym elementem konstrukcji naszego dachu. W końcu to podstawa jego budowy. Doskonale sprawdza się przy dachach o dużej rozpiętości i powierzchni, dzięki czemu ograniczamy liczbę punktów podparcia dachu. Ich podstawowym elementem są pasy górne i dolne. To one stanowią podparcia dla słupków i to elementy ukośne, które sprawdzają się w przypadku dachów o małym kącie spadu). Te dwa wyżej wymienione elementy są mocowane ze sobą na różne sposoby.
Pamiętajmy, że takie właśnie połączenia powinny być solidnie wykonane, ponieważ muszą utrzymać dodatkowy ciężar, na przykład zima gdy spadnie śnieg. Doskonale parametry wytrzymałości i niewielka podatność na temperaturę otoczenia powinny zagwarantować nam trwałą konstrukcję.
Jednak zawsze warto zwrócić uwagę również na odpowiednie ściany nośne i zadbać o fundamenty.

You may also like...